نگاهی به تاریخچه ویدئو کنفرانس در دنیا

تاریخچه ویدئو کنفرانس- پیدایش و پیشرفت‌ها

نخستین و بخشی از مفهوم ویدئو کنفرانس به‌عنوان شاخه‌ای از وسایل ارتباط صوتی به سال ۱۸۷۰ بازمی‌گردد.

اولین ویدئو- تلفن، حدود سال ۱۹۲۰ به بعد؛ توسط شرکت AT&T و به دست مهندسانی به نام‌های: «بل لیبز» (Bell Labs) و «جان لوجی» (John Logie) طراحی و در سال ۱۹۲۷ آزمایش شد.

در اواخر دهه‌ی ۳۰ میلادی نخستین نسل از دستگاه ویدئو کنفرانس (به شکل ابتدایی آن) در آلمان ساخته شد. سیستم به‌کاررفته در آن قادر بود که عکس ثابت را به‌طرف مقابل از طریق تلفنِ دیداری مخابره کند.

تاریخچه ویدئو کنفرانس حاکی از آن است که این دستگاه در شکل عرضه‌ی عمومی آن، برای اولین بار در سال ۱۹۶۸، طی ِنمایشگاهی که در شهر نیویورک برگزار شد به‌عنوان یک راه‌حل برای ارتباطات تجاری ارائه گردید.

هم‌چنین تاریخچه ویدئو کنفرانس نشان می‌دهد که فناوری به‌کاررفته در دستگاه ویدئو کنفرانسِ ساخته‌شده در سال ۱۹۶۸؛ از نوع (Picturephone) توسط شرکت AT&T ساخته شده است. شرکت‌کنندگان در نمایشگاه نیویورک می‌توانستند به‌نوبت پشت نخستین دستگاه ویدئو کنفرانس تلفنی نشسته و به مدت ده دقیقه با فردی دیگر صحبت کنند.

در تاریخچه ویدئو کنفرانس بر این نکته نیز تأکید شده که این نخستین دستگاه ویدئو کنفرانس، بسیار گران‌قیمت و راه‌اندازی و کار با آن نیز دشوار و پیچیده بوده است. بااین‌وجود، امروزه می‌بینیم که ساخت چنین دستگاهی با توجه به فناوری‌های قابل‌دسترس در دهه‌ی ۶۰ میلادی؛ بازهم اقدام و اختراعی بزرگ و مثبت محسوب می‌شود.

در تاریخچه ویدئو کنفرانس؛ تا دهه‌ی ۸۰ میلادی با عدم اقبال عمومی شرکت‌ها و مردم به این ابزار جدید به خاطر سیستم ابتدایی و گران‌قیمت آن مواجه هستیم. قیمت یک دستگاه ویدئو کنفرانس در آن زمان، حدود ۲۵۰ هزار دلار بود! اما از اواخر دهه‌ی ۸۰ میلادی شرکت (PictureTel) با استفاده از سیستمی به نام «وی سی» (VC) این قیمت را به ۸۰ هزار دلار کاهش داد.

در دهه‌ی ۹۰ میلادی و با پیشرفت چشمگیر در فن‌آوری‌های مرتبط با IP و اجرای ویژگی ادغام ویدئو و اینترنت؛ امکان بیش‌تری برای استفاده‌ی راحت‌تر از ویدئوی رومیزی فراهم شد و قیمت تمام‌شده‌ی دستگاه ویدئو کنفرانس بازهم پایین‌تر آمد.

تاریخچه ویدئو کنفرانس نشان‌گر آن است که این بار و در دهه‌ی ۹۰ میلادی؛ شرکت «آی بی ام» (IBM) توانست دستگاه ویدئو کنفرانس را بازهم ارزان‌تر و به قیمت ۲۰ هزار دلار عرضه کند و به دنبال آن شرکت «مکنتاش» (Macintosh) مدلِ CU-See Me دستگاه ویدئو کنفرانس را که راحتی بیش‌تری داشت و باعث استفاده‌ی افزون‌تر از ویدئو کنفرانس شد؛ به بازار عرضه کرد. دستگاه ویدئو کنفرانس مکنتاش؛ بیش‌تر برای ارتباط مدارس و دانشگاه‌ها با یکدیگر کاربرد داشت.

در اوایل سال ۲۰۰۰، فعالیت‌های مرتبط با «پلی‌کام» (polycom) و «ویواستیشن» (ViewStation) در تکامل ویدئو کنفرانس نقش مهمی ایفا کردند.

از سال ۲۰۰۳ پیشرفت‌های فن‌آوری باعث شد که امکان برقراری ارتباط با بیش از ۱۵۰ مکان در سراسر جهان فراهم آید. در همین سال، یک جراح از طریق ویدئو کنفرانس در یک عمل جراحیِ کیسه‌ی صفرا که در خارج از کشورِ محل اقامت او انجام می‌شد؛ شرکت کرد.

از حدود سال ۲۰۰۵ علاوه بر شرکت‌های بزرگ جهان، مراکزی مانند دادگاه‌ها، شرکت‌های حقوقی و همچنین مراکز نظامی از ویدئو کنفرانس به شکل گسترده‌تری استفاده کردند. در همین سال‌ها فن‌آوری تلفن همراه با ویدئو کنفرانس ادغام و این وسیله از این طریق نیز به خدمت گرفته شد.

ویدئو کنفرانس سازمانی

آغاز واقعی و همه‌گیر شدن دستگاه ویدئو کنفرانس وقتی بود که همه‌ی شرکت‌های جهان متوجه شدند که استفاده از ویدئو کنفرانس می‌تواند تا چه حد در هزینه‌ی سفر و مأموریت و زمان، باعث صرفه‌جویی شود. با گذشت زمان و پیشرفت فناوری اینترنت و به کار گرفته شدن «وای فای» (WI-FI) و دوربینِ «اچ دی» (HD) و نیز گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ؛ جلسات اداری و جلسات هیئت‌مدیره در اکثر شرکت‌ها با استفاده از ویدئو کنفرانس برگزار شد و هنوز هم روزبه‌روز استقبال بیش‌تری از این ابزار ارزشمند در سطح جهان به عمل می‌آید.